پرسش و پاسخ های متداول در خصوص ویروس کرونا

کرونا ویروس یا COVID-19

پرسش و پاسخ های متداول در خصوص ویروس کرونا

ویروس کرونا چیست؟

کورونا ویروس ها خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که ممکن است باعث ایجاد بیماری در حیوان یا انسان ها شوند. این بیماری جدید به تازگی در انسان از شهر ووهان چین شناخته شده است.

در ویروس کرونا وجود چندین تاج چسبنده باعث ایجاد عفونت های تنفسی در انسان می گردد، بیماری های ممکن است از سرماخوردگی گرفته تا بیماریهای شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندرم شدید تنفسی حاد (SARS) در انسان مشاهده گردد. در یافته های جدید ویروس کشف شده باعث بیماری کورونا ویروس COVID-19 می شود.

توصیه ها جهت پیشگیری از بیماری

بیماری کویید 19 (Covid-19) چیست؟

COVID-19 نوعی بیماری عفونی است که اخیراً کشف شده است. این ویروس و بیماری جدید قبل از شروع شیوع بیماری در ووهان چین در دسامبر 2019 ناشناخته بود. این بیماری ممکن است مشکلات تنفسی یا حتی مرگ برای انسان ها ایجاد نماید.

علائم COVID-19 چیست؟

شایع ترین علائم COVID-19 تب ، خستگی و سرفه خشک است. برخی از بیماران ممکن است درد، احتقان بینی، آبریزش بینی، گلودرد یا اسهال داشته باشند. این علائم معمولاً خفیف است و به تدریج شروع می شود.

در برخی از افراد آلوده هنگامی دچار بیماری می شوند، علائمی ایجاد نمیگردد و احساس ناخوشایندی پیدا نمی کنند. بیشتر افراد (حدود 80٪) بدون نیاز به درمان خاص ، از این بیماری بهبود می یابند. از هر 6 نفری که مبتلا به COVID-19 می شوند 1 نفر به طور جدی بیمار می گردد و در تنفس خود دچار مشکل می شوند. افراد مسن و افراد دارای مشکلات پزشکی اساسی مانند فشار خون بالا ، مشکلات قلبی یا دیابت بیشتر احتمال دارد به بیماری جدی مبتلا شوند. افراد مبتلا به تب ، سرفه و مشکل در تنفس باید به دنبال مراقبت پزشکی باشند.

COVID-19 چگونه منتشر می شود؟

معمولا افراد بیماری COVID-19 را از سایر مبتلایان به ویروس خواهند گرفت. این بیماری می تواند از طریق اشخاص یا قطرات کوچک در هنگام آبریزش بینی یا دهان از فردی به فرد دیگر گسترش یابد. در هنگام سرفه یا بازدم فرد مبتلا به COVID-19  شدت گسترش این بیماری افزایش می یابد.

این قطرات به دلیل سنگینی بر روی اشیاء و سطوح اطراف فرد فرود می آیند. سپس افراد دیگر با لمس این اجسام یا سطوح ، ممکن است بیماری COVID-19  را گرفته و سپس با لمس چشم ، بینی یا دهان خود آن را به داخل مجراهای داخلی خود منتقل نمایند. به همین دلیل مهم است که بیش از 1 متر (3 فوت) از فردی که دارای علائم بیماری است، فاصله بگیرید.

علائم شایع در عفونت کرونا

شایان ذکر است سازمان WHO در حال بررسی تحقیقات بیشتر در مورد شیوه انتشار COVID-19 است و روزانه اقدام به اشتراک گذاری یافته های جدید خود می نماید.

برای محافظت از خود و جلوگیری از شیوع بیماری چه کاری می توانم انجام دهم؟

سعی کنید از آخرین اطلاعات به دست آمده در مورد شیوع COVID-19 ، موجود در وب سایت WHO و از طریق مرجع بهداشت عمومی ملی و محلی خود آگاه باشید. بسیاری از کشورهای جهان موارد COVID-19 را مشاهده کرده اند و در تعدادی از آن ها نیز شیوع داشته است. مقامات چین و برخی دیگر از کشورها موفق شده اند شیوع خود را کند یا متوقف کنند. با این حال ، وضعیت غیرقابل پیش بینی است ، بنابراین مرتباً آخرین اخبار را بررسی کنید.

 

با استفاده از برخی اقدامات احتیاطی ساده می توانید احتمال ابتلا به عفونت یا انتشار COVID-19 را کاهش دهید:

 

  مرتباً دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آنها را با آب و صابون بشویید.
    چرا؟ شستن دستان خود با آب و صابون یا استفاده از مالش دست الکل باعث از بین رفتن ویروس هایی می شود که ممکن است روی دستان شما باشد.
   حداقل فاصله 1 متری (3 فوت) بین خود و هر کس که سرفه می کند یا عطسه می کند ، حفظ کنید.
    چرا؟ هنگامی که کسی سرفه یا عطسه می کند ، قطرات مایع کوچکی را از بینی یا دهان خود می سوزاند که ممکن است حاوی ویروس باشد. اگر خیلی نزدیک هستید ، در صورت سرفه شدن فرد مبتلا به این قطرات ، می توانید قطرات از جمله ویروس COVID-19 را تنفس کنید.
 از لمس چشم ، بینی و دهان خودداری کنید.
    چرا؟ دست ها بسیاری از سطوح را لمس می کنند و می توانند ویروس ها را انتخاب کنند. پس از آلوده شدن ، دستها می توانند ویروس را به چشم ، بینی یا دهان منتقل کنند. از آنجا ویروس می تواند وارد بدن شما شود و شما را بیمار کند.
اطمینان حاصل کنید که شما و اطرافیان ، بهداشت تنفسی خوبی را دنبال می کنید. این به معنای پوشاندن دهان و بینی شما با آرنج یا بافت خم شده هنگام سرفه یا عطسه است. سپس بلافاصله بافت مورد استفاده را دور بریزید.
    چرا؟ قطره ها ویروس را گسترش می دهند. با رعایت بهداشت مناسب تنفسی ، از افراد اطراف خود در برابر ویروس هایی مانند سرماخوردگی ، آنفولانزا و COVID-19 محافظت می کنید.
    اگر احساس ناخوشایندی کردید در خانه بمانید. اگر تب ، سرفه و مشکل در تنفس دارید ، از پزشک معالج مراقبت کرده و از قبل تماس بگیرید. دستورالعمل های مقام بهداشت محلی خود را دنبال کنید.
    چرا؟ مقامات ملی و محلی بیشترین اطلاعات را در مورد وضعیت منطقه شما خواهند داشت. تماس از قبل ، به ارائه دهنده خدمات درمانی شما اجازه می دهد تا شما را به سرعت به مراکز درمانی صحیح هدایت کند. این امر همچنین از شما محافظت می کند و به جلوگیری از شیوع ویروس ها و سایر عفونت ها کمک می کند.
سعی کنید از آخرین نقاط مهم COVID-19 شهرها یا مناطق محلی که COVID-19 به طور گسترده در آن پخش شده است دور باشید. در صورت امکان ، از مسافرت به اماکن خودداری کنید – به خصوص اگر فرد مسن تر هستید یا به دیابت ، بیماری قلبی یا ریوی مبتلا هستید.

    چرا؟ با دوری از این مکان شانس بیشتری برای دور ماندن از ابتلا به COVID-19 در یکی از این مناطق را دارید.

مهمترین اقدامات برای افرادی که در مناطق شیوع ویروس کرونا حضور دارند یا از آن منطقه در 14 روز گذشته بازدید نموده اند چیست؟

ویروس های تنفسی نوظهورکه یکی از آنها کرونا ویروس یا COVID-19

ضمن رعایت تمامی موارد در پرسش پنجم، راهنمایی های زیر را نیز دنبال کنید (اقدامات حفاظتی برای همه)

در صورت عدم احساس یا حتی احساس علائم خفیف مانند سردرد ، تب درجه پایین (37.3 درجه سانتیگراد و بالاتر) و آبریزش کم بینی ، تا زمانی که بهبودی پیدا کنید ، در خانه خود بمانید. اگر برای شما ضروری است که شخصی برای شما یا خودتان برای تهیه موارد ضروری از خانه بیرون برود ، مثلاً. برای خرید غذا ، حتما ماسک بپوشید تا از آلوده شدن افراد دیگر جلوگیری کنید.

چرا؟ جلوگیری از تماس با دیگران و مراجعه به مراکز درمانی به شما امکان می دهد تا این امکانات موثرتر عمل کنند و به شما و دیگران در برابر COVID-19 و سایر ویروس ها کمک کنند.

اگر دچار تب ، سرفه و مشکل در تنفس هستید ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید زیرا این امر ممکن است به دلیل عفونت تنفسی یا بیماری جدی دیگر باشد. از قبل تماس بگیرید و از ملاقات یا تماس با افراد اخیر به دکتر خود بگویید.

چرا؟ تماس از قبل ، به ارائه دهنده خدمات درمانی شما اجازه می دهد تا شما را به سرعت به مراکز درمانی صحیح هدایت کند. این همچنین به جلوگیری از شیوع احتمالی COVID-19 و سایر ویروس ها کمک می کند.

چقدر احتمال دارد به بیماری کروناویروس جدید COVID-19 مبتلا شویم؟

میزان احتمال این خطر بستگی به جایی دارد که شما در آن قرار دارید و یا به طور خاص ، در نزدیکی محدوده زندگی شما شیوع COVID-19 در آنجا رخ داده است یا خیر؟

 

برای اکثر افراد در اکثر مناطق ، خطر ابتلا به COVID-19 هنوز پایین است. با این حال ، اکنون مکان هایی در سراسر جهان (شهرها یا مناطقی) وجود دارد که بیماری در آن شیوع دارد. برای افرادی که در این مناطق زندگی می کنند و یا بازدید می کنند ، خطر ابتلا به COVID-19 بیشتر است. دولت ها و مقامات بهداشتی هر بار که مورد جدیدی از COVID-19  مشخص شد ، اقدامات جدی را انجام می دهند. حتماً محدودیت های محلی در سفر ، حرکت و اجتماعات بزرگ را رعایت کنید. همکاری شما با تلاش های کنترل بیماری ، خطر ابتلا به ویروس COVID-19 را برای همه افراد کاهش می دهد.

 

طبق نظر متخصصین شیوع COVID-19 می تواند مهار شود و انتقال آن متوقف شود ، همانطور که در چین و برخی کشورهای دیگر روند کاهشی آن نشان داده شده است. اما متأسفانه ، به همان میزان نیز شیوع های جدید می تواند به سرعت بروز کند.

بنابراین سعی کنید که از وضعیت موقعیتی که در آن هستید یا قصد رفتن به آن محل را دارید آگاه . باشید.

سازمان WHO  به روزرسانی های روزانه را در مورد وضعیت COVID-19 در سراسر جهان منتشر می کند.

 

می توانید این موارد را در لینک زیر مشاهده نمایدد.

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports

آیا باید در خصوص بیماری کویید19 نگران باشیم؟

بیماری ناشی از عفونت COVID-19 به ویژه در کودکان و بزرگسالان خفیف اعالام شده است. با این حال ، این موضوع می تواند تبدیل به یک بیماری جدی شود، چنانچه اعلام شده است از هر 5 نفری که گرفتار آن هستند ، 1 مورد نیاز به مراقبت در بیمارستان دارد. بنابراین بسیار طبیعی است که مردم نگران این باشند که شیوع COVID-19 چه تأثیری بر روی آنها و عزیزانشان بگذارد.

ما می توانیم نگرانی های خود را به اقدامات برای محافظت از خود ، عزیزان و جوامع خود هدایت کنیم. مهمترین این اقدامات ، شستشوی منظم و کامل  دست ها و بهداشت تنفسی مناسب است. ثانیا ، ضمن تلاش برای آگاهی بیشتر، اخبار را دنبال نمایید و از توصیه های مقامات بهداشت محلی ، از جمله محدودیت هایی که برای مسافرت ، حرکت و اجتماعات در نظر گرفته شده است ، پیروی کنید.

چه کسانی در معرض ابتلا به بیماری شدید هستند؟

با اینکه تمامی متخصصین در حال یادگیری در خصوص چگونگی تاثیر این ویروس برا انسان ها را دارند، با این حال خطر ابتلا در افراد مسن و افراد دارای شرایط پزشکی خاص (مانند فشار خون بالا ، بیماری قلبی ، بیماری ریه ، سرطان یا دیابت) هستند بیشتر است.

آیا آنتی بیوتیک ها در جلوگیری یا درمان COVID-19 مؤثر هستند؟

خیر. آنتی بیوتیک ها علیه ویروس ها کار نمی کنند ، آنها فقط روی عفونت های باکتریایی کار می کنند.

COVID-19 ناشی از ویروس است ، بنابراین آنتی بیوتیک ها بر آن مؤثر نیستند. از آنتی بیوتیک ها به عنوان ابزاری برای پیشگیری یا درمان COVID-19 نباید استفاده شود. آنها فقط باید مانند پزشک معالج جهت درمان عفونت باکتریایی مورد استفاده قرار گیرند.

آیا دارو یا روش درمانی وجود دارد که می تواند COVID-19 را جلوگیری یا درمان کند؟

در حالی که برخی از داروهای غربی ، سنتی یا خانگی ممکن است باعث تسکین و کاهش علائم COVID-19 شوند ، اما هیچ مدرکی مبنی بر جلوگیری از درمان این بیماری در پزشکی موجود نیست. سازمان بهداشت جهانی WHO خود نیز دارویی را از جمله آنتی بیوتیک ها را به عنوان یک عامل پیشگیری یا درمانی برای COVID-19 توصیه نمی کند.

با این وجود چندین آزمایش بالینی در حال انجام است که هم داروهای غربی و هم سنتی را شامل می شود. مطمئن باشید سازمان بهداشت جهانی WHO به محض دستیابی به یافته های بالینی ، اطلاعات جدیدی را ارائه می دهد.

آیا واکسن ، دارو یا درمانی برای COVID-19 وجود دارد؟

متاسفانه تا به امروز پاسخ قاطعی در این خصوص وجود ندارد.

تا به امروز ، هیچ واکسنی و هیچ داروی ضد ویروسی خاص برای جلوگیری و یا درمان COVID-2019 وجود ندارد. با این وجود ، مبتلایان برای رفع علائم باید مراقبت کنند. افراد مبتلا به بیماری جدی باید در بیمارستان بستری شوند. بیشتر بیماران به لطف مراقبت حمایتی بهبود می یابند.

آیا واکسن ، دارو یا درمانی برای COVID-19 وجود دارد؟

طبق اعلام محققین واکسن های احتمالی و برخی از داروهای خاص دارویی در دست بررسی هستند. آنها از طریق آزمایشات بالینی مورد آزمایش قرار می گیرند. سازمان بهداشت جهانی در تلاش است تا واکسن ها و داروها را برای پیشگیری و درمان COVID-19 هماهنگ کند.

مؤثرترین راه های محافظت از خود و دیگران در برابر COVID-19 این است که مرتباً دستان خود را تمیز کنید ، سرفه خود را با خم آرنج یا بافت بپوشانید و فاصله حداقل 1 متری (3 پا) را از افرادی که سرفه یا عطسه می کنند را رعایت نمایید.

آیا ویروس COVID-19 همان بیماری SARS است؟

خیر. ویروس ناشی از COVID-19 و ویروسی که باعث شیوع سندرم شدید تنفسی حاد شدید (SARS) در سال 2003 شد ، از نظر ژنتیکی با یکدیگر مرتبط هستند ، اما بیماری های ناشی از آنها کاملاً متفاوت است.

 

بیماری SARS بسیار کشنده تر از ویروس کرونا است اما میزان آلودگی و گسترش ویروس COVID-19 بسیار بالاتر است. از سال 2003 تاکنون هیچ شیوع SARS در هیچ کجای جهان مشاهده نشده است.

آیا برای محافظت از خودم باید ماسک بپوشم؟

فقط در صورت ابتلا به علائم COVID-19 (به ویژه سرفه) یا در هنگام ارتباط نزدیک با افرادی که مبتلا به بیماری ویروس COVID-19 هستند ، ماسک بزنید.

ماسک صورت یکبار مصرف فقط یک بار قابل استفاده است. اگر مریض نیستید و همراه کسی نیستید که مریض شود ، ماسک را تلف می کنید. کمبود ماسک در سرتاسر جهان وجود دارد ، بنابراین سازمان بهداشت جهانی  از مردم میخواهد که عاقلانه از ماسک استفاده کنند.

مؤثرترین راه های محافظت از خود و دیگران در برابر COVID-19 این است که مرتباً دستان خود را تمیز کنید ، سرفه خود را با خم آرنج یا بافت بپوشانید و فاصله حداقل 1 متر (3 فوت) را از افرادی که سرفه می کنید یا عطسه می کنید ، حفظ کنید.

چگونه می توان از ماسک استفاده نمود و آن را دور ریخت؟

به یاد داشته باشید ، یک ماسک فقط باید توسط کارکنان بهداشتی ، مراقبین و افراد دارای علائم تنفسی مانند تب و سرفه استفاده شود.
 قبل از لمس ماسک ، دست ها را با دستمال حاوی الکل یا صابون و آب تمیز کنید.
ماسک را بگیرید و آن را برای وجود سوراخ بررسی کنید.
حتما ببنید که جهت صحیح قرار گرفتن ماسک بر صورت چگونه است. (نوار فلزی در کجا قرار دارد).
 از طرف مناسب ماسک به سمت بیرون (قسمت رنگی) اطمینان حاصل کنید.
ماسک را روی صورت خود قرار دهید. نوار فلزی یا لبه سفت ماسک را بچسبانید تا به شکل بینی شما قالب شود.
کف ماسک را پایین بکشید تا دهان و چانه شما را بپوشاند.
پس از استفاده ، ماسک را بردارید. حلقه های بند ماسک را از پشت گوش در حالی که ماسک را از چهره و لباس خود دور نگه دارید ، جدا کنید تا از تماس لمس سطوح آلوده ماسک جلوگیری نکنید.
بلافاصله پس از استفاده ، ماسک را در سطل بسته رها کنید.
بهداشت دست را بعد از لمس یا دور انداختن ماسک انجام دهید ( از میاع ضدعفونی کننده دست حاوی الکل استفاده کنید یا در صورت لکه دار شدن ، حتمادستان خود را با صابون و آب بشویید.)

دوره زمانی بیماری برای COVID-19 چقدر است؟

“دوره بیماری” به معنی زمان ابتلا به ویروس و شروع علائم بیماری است. بیشترین تخمین دوره بیماری برای ویروس COVID-19 از 1 تا 14 روز است ، که معمولاً در حدود پنج روز علائم آن قابل مشاهده است. با برآورد داده های بیشتر، این تخمین ها به روز می شوند.

آیا انسان ها ممکن است از یک حیوان به ویروس COVID-19 آلوده شوند؟

Coronaviruses  یک خانواده بزرگ از ویروس است که در حیوانات به صورت رایج وجود دارد. گاهی اوقات ، مردم به این ویروس ها آلوده می شوند که ممکن است در افراد دیگر گسترش یابد. به عنوان مثال ، SARS-CoV  با گربه های civet  همراه بود و MERS-CoV توسط شترها منتقل می شوند. منابع جانوری احتمالی COVID-19 هنوز تأیید نشده است.

برای محافظت از خود ، مانند بازدید از بازار حیوانات زنده ، حضور در طبیعت، از تماس مستقیم با حیوانات و سطوح در تماس با حیوانات خودداری کنید. از روش های ایمن غذایی در همه زمان ها اطمینان حاصل نمایید.. گوشت و شیر و اندام های حیوانی را با احتیاط نگهداری کنید تا از آلودگی غذاهای پخته نشده جلوگیری کنید و از مصرف محصولات حیوانی خام یا پخته نشده خودداری کنید.

آیا می توانم ویروس COVID-19 را از حیوان خانگی خود بگیرم؟

خیر. تاکنون هیچ مدرکی در دست نیست که حیوانات همراه یا حیوانات خانگی مانند گربه ها و سگ ها به این ویروس آلوده شده و یا ویروسی را که باعث ابتلا به COVID-19 می شود ، گسترش دهند.

چه مدت ویروس روی سطوح زنده می ماند؟

هنوز مشخص نیست که چه مدت ویروس ناشی از COVID-19 بر روی سطوح زنده مانده است ، اما به نظر می رسد مانند سایر کورونا ویروس ها رفتار می کند.

مطالعات نشان می دهد که کورونا ویروس ها از جمله اطلاعات اولیه در مورد ویروس COVID-1) ممکن است برای چند ساعت یا تا چند روز روی سطوح باقی بمانند. این ممکن است در شرایط مختلف (به عنوان مثال نوع سطح ، دما یا رطوبت محیط) متفاوت باشد.

اگر فکر می کنید ممکن است سطحی آلوده باشد ، آن را با مواد ضد عفونی کننده ساده تمیز کنید تا ویروس را از بین ببرد و از خود و دیگران محافظت کند. دستان خود را با دستمال حاوی الکل تمیز کنید یا آنها را با آب و صابون بشویید. از لمس چشم ، دهان و بینی خودداری کنید.

آیا بسته های پستی دریافت شده از مکانی که ویروس کرونا COVID-19 در آنجا گزارش شده باشد ، بی خطر باشد؟

بله. احتمال آلوده شدن یک شخص به کالاهای تجاری کم است و خطر ابتلا به ویروس که باعث می شود COVID-19 از بسته ای که جابجا شده و در معرض شرایط مختلف قرار گرفته و درجه حرارت آن نیز پایین است ، نیست.

آیا کاری وجود دارد که نباید انجام دهم؟

اقدامات زیر برای جلوگیری از ویروس کونا COVID-2019 مؤثر نیستند و حتی می توانند مضر باشند:

  *   سیگار کشیدن

   *  پوشیدن ماسک های متعدد

    * مصرف آنتی بیوتیک ها ( به سوال 10 مراجعه کنید)

در هر صورت مشاهده تب ، سرفه و دشواری در تنفس ، به دنبال مراقبت های پزشکی برای کاهش خطر ابتلا به عفونت شدیدتر باشید و حتماً تاریخ سفر اخیر خود را با ارائه دهنده خدمات درمانی خود به اشتراک بگذارید.

کرونا ویروس در گوگل