روش های مختلف استعلام خلافی خودرو و کم کردن آن

استعلام جریمه خودرو

روش های مختلف استعلام خلافی خودرو و کم کردن آن

این روز ها یکی از دغدغه های تمامی رانندگان عزیز میزان جریمه های خودرو ایشان است.

شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که در یک بازه زمانی مانند زمستان گذشته توسط پلیس راهور جریمه نشده باشید اما وقتی به دنبال استعلام خلافی وسیله نقیله خود می روید با یک لیست بلند بالا که بیشتر آن را جرایم مرتبط با دوربین های نظارتی تشکیل می دهد روبرو میشوید.

برای جلو گیری از این اتفاق می خواهید ماهیانه خلافی وسیله نقلیه خود را استعلام بگیرد اما وقت رفتن به پایانه های پلیس +10 را ندارید.

ما در اینجا در خصوص انواع خلافی ها، زمان دریافت و استعلام خلافی و موارد مهم در این خصوص و در نهایت روش های مختلف استعلام و پراخت جرایم وسایل نقلیه را به شما آموزش می دهیم. با ما همراه باشید.

جریمه خودرو

 

انواع خلافی ها

تسلیمی‌: یکی از روش‌هایی که خلافی برای خودرو شما ثبت می شود، ارائه برگه جریمه توسط افسر راهنمایی و رانندگی است. در این نوع جریمه به دلیل رویت گواهینامه توسط افسر، مشخصات راننده متخلف در برگ خلافی خودرو ثبت می‌شود که به این روش جریمه خودرو جریمه تسلیمی می‌گویند.

الصاقی: یک نوع دیگر جریمه خودرو قراردادن برگه جریمه روی خودرو توسط افسر راهنمایی و رانندگی بدون حضور راننده است. در این حالت به دلیل عدم حضور راننده، مشخصات راننده در برگه جریمه ثبت نمی‌شود.

دوربینی: ثبت خلافی خودرو توسط دوربین‌های راهنمایی و رانندگی نصب شده در معابر

دوبرگی: زمانی که افسر راهنمایی و رانندگی به راننده متخلف دستور توقف می‌دهد اما راننده متوقف نمی‌شود خلافی خودرو به صورت دو برگی صادر می‌شود.

 

چه زمانی جریمه دو برابر می شود؟

مالکان خودرو تنها 60 روز برای پرداخت خلافی ماشین به‌صورت تسلیمی‌ فرصت دارند و در صورت عدم پرداخت ظرف مدت 60 روز، مبلغ خلافی خودرو دو برابر می‌شود.

ضمن اینکه اگر مبلغ کل خلافی ماشین به بیش از 1 میلیون تومان برسد دستور توقف برای خودرو صادر می‌شود.

بنابراین استعلام خلافی خودرو و پرداخت آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در نظر داشته باشید که جریمه خودرو به صورت تسلیمی‌ را جدی گرفته تا بعدا دچار پشیمانی نشوید.

 

چه زمانی باید دنبال استعلام خلافی باشیم؟

استعلام جریمه خودرو

عمدتا مالکان خودرو به دو دلیل مشخص به دنبال استعلام خلافی خودرو خود هستند:

 

استعلام خلافی به منظور پرداخت جریمه ‌ها

جلوگیری از دوبرابر شدن مبلغ جریمه‌های تسلیمی‌ یا کاهش مبلغ جریمه‌ها به زیر 1 میلیون تومان و جلوگیری از توقیف خودرو به دلیل داشتن جریمه خودرو بالای 1 میلیون تومان یکی از دلایلی است که رانندگان اقدام به دریافت استعلام خلافی می‌کنند.

 

 استعلام خلافی به منظور فروش خودرو

یکی دیگر از دلایل دریافت استعلام خلافی فروش خودرو است. البته شاید خیلی از مالکان خودرو اطلاع نداشته باشند که برای فروش خودرو نیازی به تسویه خلافی خودرو تا قبل از تعویض پلاک وجود ندارد. ما در مقاله تعویض پلاک کاملا توضیح داده‌ایم که امکان پرداخت خلافی خودرو با کارت عابر بانک در محل تعویض پلاک وجود دارد.

 

استعلام خلافی با مراجعه به پلیس 10+

دفاتر پلیس 10+ مرجع حضوری استعلام خلافی خودرو محسوب می‌شوند. هزینه دریافت برگه خلافی خودرو (سال 98) 6500 تومان به اضافه 3300 تومان تعرفه رسیدگی غیر حضوری اجرائیات (بررسی  شکایت  خلافی خودرو) است.

بابت هر ردیف خلافی قابل اعتراض هم مبلغ 300 تومان از شما دریافت می‌شود. علاوه بر این در صورتی که پرینت لیست جریمه‌های شما بیشتر از 3 برگ باشد برای هر برگ هم مبلغ 1500 تومان پرداخت خواهید کرد.

نکته مهم : برای افرادی که مبلغ خلافی خودرو آنها بیش از 1 میلیون تومان است مراجعه به دفاتر پلیس 10+ فایده ای ندارد و این افراد به منظور رفع کردن مشکل خلافی باید به مراکز راهنمایی و رانندگی  مراجعه نمایند.

 

سایت پلیس راهور

سایت راهور به منظور رفع معضلات استعلام خلافی و برای خدمت رسانی به مردم عزیز ایران زمین، خدمات اینترنتی برای گرفتن خلافی ماشین های شما را فراهم اورده است. در این روش شما بدون مراجعه به پلیس+۱۰ و همچنین صرف وقت و هزینه می توانید به آسانی اقدام دریافت خلافی خودرو به صورت آنلاین نمایید و نیازی به مراجعه حضوری نخواهد بود.

بدین منظور ابتدا به سایت خلافی خودرو راهور مراجعه کرده و سپس بوسیله شماره سریال کارت ماشین خود اقدام به دریافت خلافی نمایید.

بعد از ورود به این سایت، اطلاعات خودرو خود را که شامل شماره ۸ رقمی درج شده در پشت کارت ماشین می باشد (توضیح داده شده در عکس) درج نموده و پس از وارد کردن کد تصویر امنیتی که به منظور جلوگیری از اسپم می باشد، دکمه جستجو را وارد نمایید تا اطلاعات خودرو شما همراه با میزان جرایم و همچنین تاریخ و ساعت دقیق را نمایش دهد.

نا گفته نماند که شما پس از مشاهده اطلاعات صحیح خودرو و همچنین صحت داشتن جرائم می توانید خلافی خودرو خود را بوسیله شناسه قبض و شناسه پرداخت از طریق درگاه بانک ملی ، پرداخت نموده و جرایم خود را به صفر برسانید.

نکته: لازم بذکر است که محتویات سایت راهور که شما اقدام به دریافت خلافی ماشین خودرو خود می کنید بصورت آفلاین بوده و تقریبا به مدت یک هفته بروزرسانی می گردد پس اگر مشکلی در سامانه مشاهده نموده اید هیچ جای نگرانی نیست و بعد از یک هفته دوباره بروزرسانی می گردد.

 

استعلام خلافی خودرو با اپلیکیشن‌ های موبایل

یکی از ساده ‌ترین روش‌های استعلام خلافی ماشین استفاده از برنامه‌های موبایلی است. همزمان با افزایش روزافزون استفاده از تلفن ‌همراه در بین شهروندان، مجموعه‌های زیادی اقدام به تولید نرم‌افزارهای موبایلی خلافی خودرو نموده‌اند که در این میان برنامه فرمون به دلیل برخورداری از امکانات کاربردی توانسته است خدمات خوبی را به کاربران ارائه دهد.

این برنامه اندرویدی علاوه بر نمایش ریز خلافی خودرو و جریمه خودرو امکان پرداخت با استفاده از کدهای دستوری USSD را فراهم کرده که حتی بدون داشتن شناسه قبض و شناسه پرداخت می‌توانید جریمه رانندگی خود را پرداخت و یا به اصطلاح خلافی خود را صفر کنید.

در نهایت بهتر است بدانید باتوجه به تعداد زیاد اپلیکیشن ها، برخی از این نرم افزارها قابلیت‌های بیشتری مانند هشدار نزدیک شدن به محدوده طرح ترافیک، هشدار عبور از سرعت مجاز، خرید بیمه ثالث، استعلام تصادفات رانندگی (تاریخ، علت، نوع، رنگ خودرو، شهر)، خدمات پلیس و جدول تعرفه‌های جرایم را در اختیار کاربران خود قرارداده‌اند.

 

دریافت خلافی خودرو از طریق پیامک

برای دریافت و استعلام مبالغ جرایم پرداخت نشده همچنین نمرات منفی رانندگان عزیز سامانه ی پیامکی به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۲۰ از طرف فناوری اطلاعات ناجا اعلام شده است.

سامانه استعلام خلافی با پیامک سایت راهور برای هرچه آسانتر شدن انجام کار های اداری مرتبط با خودرو شما ایجاد شده است.

متقاضیان عزیز به منظور دریافت و استعلام خلافی وسیله نقلیه خود می توانند طبق تصاویر  زیر عمل کرده و میزان جرایم رانندگی، خلافی ماشین و همچنین نمرات منفی خود را دریافت نمایند.

دقت داشته باشید که از عدد صحیح VIN و یا شماره ۸ رقمی بارکد را به سامانه پیامکی ارسال نمایید در غیر این صورت جوابی دریافت نخواهید کرد.

 

چگونه خلافی ماشین را به صورت تلفنی دریافت کنیم ؟

برای دریافت تلفنی خلافی ماشین خود با شماره تلفن  ۸۸۲۸۸۸۸۸  برای تهرانی ها و شماره 02188288888 از تلفن همراه یا شهرستان های خارج از استان تهران تماس گرفته و میزان جرائم و تخلفات رانندگی خود را دریافت نمایید.

همچنین می توانید با شماره گیری ۰۹۶۲۲ که شماره تلفن بانک ملی می باشد، نسبت به پرداخت خلافی خودروی خود اقدام نمایید

ناگفته نماند که شما با این روش فقط می‌توانید از جریمه خودرو خود باخبر شوید و به هیچ عنوان امکان پرداخت جریمه خودرو را ندارید.

شماره‌گیری عدد 1:  استعلام تخلفات رانندگی

شماره‌گیری عدد 2: استعلام صدور گواهینامه و استعلام صدور کارت ماشین

پس برای گرفتن خلافی خودرو با پلاک باید عدد 1 را شماره‌گیری کنید تا به اپراتور مربوطه وصل شوید. با دادن شماره پلاک به اپراتور مبلغ خلافی خودرو به شما داده خواهد شد.

 

روش کم کردن خلافی خودرو و اعتراض به خلافی خودرو

بسیاری از مالکین خودرو زمانی که با لیست جریمه خودرو خود روبرو می‌شوند، معتقد هستند که برخی از جرایم ثبت شده غیرمنصفانه است و یا آن‌ها اصلا مرتکب این خلاف‌ها نشده‌اند! بنابراین اغلب به دنبال اعتراض به لیست خلافی خودرو یا کم کردن آن هستند.

در مورد رسیدگی به شکایات تخلفات راهنمایی و رانندگی دو فرآیند وجود دارد. اول اعتراض به قبض جریمه است که برای این منظور فرد معترض باید به مرکز اجرائیات منطقه و یا شهرستان محل سکونت مراجعه کند و موضوع شکایت خود را در منطقه مطرح کند. اینگونه موارد در همان محل قابل رسیدگی و اصلاح هستند.

دوم اعتراض به وضعیت تخلفات است که فرد معترض باید ابتدا به دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه کرده و درخواست اعتراض دهد. ظرف حداکثر ۲۴ ساعت باید به این موضوع رسیدگی شود و معمولا نتیجه اعتراض در کمتر از چند ساعت اعلام می‌شود. در این مراکز افراد دلایل خود را برای اعتراض بیان می‌کنند، مثل اینکه در زمان وقوع تخلف اصلا در محل حضور نداشته‌اند و یا توان پرداخت این مبلغ جریمه را ندارند.

اما اگر مبلغ جریمه مورد اعتراض بالای یک میلیون تومان باشد برای اعتراض به جریمه خودرو باید به واحدهای رسیدگی به تخلفات رانندگی مراجعه کنید. در تهران شهروندان باید به ادارات راهنمایی و رانندگی مناطق ۱۶، ۲۱، ۱۲، ۴،‌ ۱، ۱۰، ۲۰ و هم‌چنین دادسرای راهور واقع در خیابان رودکی مراجعه کنند. درسایر استان‌ها هم مالکین خودرو باید به واحدهای رسیدگی مرکز استان مراجعه کنند. در این مراکز کارشناسان پلیس نظرات خود را در اختیار قضات مستقر در مناطق می‌رسانند و این قضات که تحت نظر دادسرای راهور هستند، نسبت به این اعتراضات اعلام نظر می‌کنند و در صورت نیاز کسریات خلافی مطابق با مقررات اعمال می‌شود.

همچنین توجه کنید که درخواست‌هایی که قبلا رسیدگی شده است در این واحدها پذیرش نخواهد شد و رای صادره توسط واحد رسیدگی قطعی است.

مدارک لازم جهت رسیدگی به اعتراض خلافی خودرو

  1. اصل کارت شناسایی و اصل سند مالکیت خودرو
  2. تکمیل فرم درخواست
  3. کارت شناسائی معتبرمالک وسیله نقلیه یا وکیل قانونی آن

 

روش صفر کردن خلافی خودرو

استعلام خلافی خودرو

اگر قصد صفر کردن خلافی ماشین خود را دارید باید به شما بگوییم به هیچ وجه امکان صفر کردن جریمه خودرو وجود ندارد و هر گونه تلاش برای صفر کردن خلافی خودرو بدون پرداخت وجه و جریمه خودرو پیگرد قانونی به‌همراه خواهد داشت.

البته برای افرادی که از بضاعت ضعیف‌تری برخوردار هستند یک راه آن هم نه برای صفر کردن خلافی خودرو بلکه برای تقسیط آن وجود دارد به این صورت که شما می‌توانید جریمه خودرویتان را به‌صورت موردی پرداخت کنید تا مقدار جریمه خودرو را زیر یک میلیون نگه دارید.