محکومیت گروه انتخاب کلیک از چاپ مجدد کاریکاتور های اهانت آمیز به پیامبر اکرم (ص)

گروه انتخاب کلیک شارلی هبدو (شارلی اِبدو ) را به شدت محکوم می کند.

شارلی ابدو (به فرانسوی: Attentat contre Charlie Hebdo)، مجله طنز فرانسوی که سال 2015 به خاطر چاپ کاریکاتور دانمارکی توهین به پیامبر اسلام مورد حمله اسلام‌ گرایان تندرو قرار گرفت روز سه‌ شنبه، 11 شهریور، در سالگرد حمله مرگبار به خود دوباره این کاریکاتورها را با تیتر «تاریخ را نمی ‌توان بازنویسی یا پاک کرد» چاپ کرد.

کاریکاتورهای پیامبر اسلام که در شماره اخیر مجله شارلی ابدو منتشر شد اولین بار در سال 2006 توسط یک روزنامه دانمارکی به نام «یولاندس پوستن» چاپ شده بودند.

حمله مرگبار به دفتر شارلی ابدو آغازگر موجی از حملات تروریستی اسلامگرایان به اهداف گوناگونی در سراسر اروپا بود.

در حوادث سال 2015 در مجوع 17 نفر از جمله 12 عضو تحریریه این مجله و سه تن از مهاجمان کشته شدند.

نشریه فکاهی «شارلی هبدو» چاپ پاریس در روز سه ‌شنبه و یک روز قبل از دادگاه رسیدگی به پرونده 13 فرد متهم به دست داشتن در حادثه تیراندازی در دفتر این نشریه در سال 2015، کاریکاتورهای موهن به حضرت ختمی‌ مرتبت پیامبر اکرم (ص) را بازنشر کرد.

محاکمه 13 نفر از حمله ‌کنندگان به دفتر این نشریه روز چهارشنبه 12 شهریور آغاز شد.

تکرار مجدد و انتشار مجدد کاریکاتور های جدید از پیام عظیم شأن اسلام باعث شد مسلمین جهان اسلام به خشم بیایند و همچنین آیت‌ الله سید علی خامنه ‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز سه‌ شنبه، 18 شهریور 99 (2020)، در پیامی به چاپ دوباره کاریکاتورهای پیامبر اسلام در مجله طنز فرانسوی، شارلی ابدو، واکنش نشان دادند.

او در پیام خود این امر را «جرم بزرگ» خواند و مسئله محکوم نکردن آن از سوی سیاستمداران فرانسوی به خاطر آزادی بیان را «کاملاً مردود و غلط» دانست.

آیت ‌الله سید علی خامنه ‌ای گفت که از نظر او سیاستمداران غربی نسبت به اسلام و مسلمانان «دشمنی دارند» و «ملّت‌ های مسلمان به‌ ویژه کشور های غرب آسیا … باید هرگز» این امر را فراموش نکنند.