نحوه نگهداری و نظافت تلویزیون ها

اموزش چگونه تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون، ریموت کنترل ها و بلندگوها

نمایشگرها که گویی جادو می ‌کنند، بسیار ظریف هستند و ظرافت بیش از حد آنها موجب شده‌ است تا حساسیت ‌شان نسبت به روش ‌های نگهداری نیز افزایش یابد.

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای تاثیرگذار در نگه‌داری از این نمایشگرها، روش تمیز‌کردن آنهاست، چرا که هنگام تمیز‌کردن نمایشگرهای LCD مستقیما با صفحه‌نمایش سر‌و‌کار دارید و کوچک‌ترین اشتباه شما می‌تواند اولین و آخرین دلیل برای تباه‌کردن کیفیت، وضوح و روشنایی تصویر در آنها باشد.

برای داشتن صفحه تلویزیون تمیز که عاری از هرگونه گرد و غبار، کثیفی و اثر انگشت باشد مطمن شوید وسایل ضروری و موردنیاز را در خانه وجود دارد.

وسایل مورد نیاز :

شیشه پاک کن و پاک کننده چند منظوره

دستمال میکروفایبر

دستمال پاک کننده وسایل الکترونیکی

جاروبرقی با وسایل ضمیمه

نحوه نگهداری و نظافت تلویزیون ها

 

چگونه نمایشگر تلویزیون را تمیز کنیم؟

ابتدا قبل از هر اقدامی تلویزیون را از برق کشیده. اگر صفحه تلویزیون تان شیشه ای است، یک دستمال پارچه ای نرم را به مایع شیشه پاک کن آغشته کرده و با آن صفحه نمایش را تمیز کرده و سپس با سمت دیگر دستمال آن را خشک کنید.

هرگز هرگز، مواد شیشه پاک کن را مستقیما بر روی صفحه نمایش اسپری نکنید. با این کار آسیب جدی به تلویزیون شما می زند.

با انجام این کار روی صفحه ‌نمایش‌ های مانیتور ها و تلویزیون‌ های امروزی همچون به آتش کشیدن آنهاست!!

نحوه نگهداری و نظافت تلویزیون ها

صفحه نمایش های تلویزیون ال سی دی (LCD)، پلاسما یا مدل های جدیدتر را نمی توان با روش سنتی با دستمال مرطوب تمیز کرد.

بنابراین با یک دستمال میکروفایبر خشک و نرم گرد و غبار آن را پاک کنید و اگر کثیفی و لکه های خشک شده ای روی صفحه نمایش تلویزیون دیده می شود، با استفاده از دستمال تمیز کننده تلویزیون یا دستمال مرطوب مخصوص لوازم برقی و الکترونیکی تمیز کنید.

با استفاده از دستمال میکروفایبر به سراغ دکمه ها و پشت تلویزیون رفته و کرد و غبارش را پاک کنید تا منافذش تمیز شود. سپس دو‌ شاخه را به برق بزنید.

 

تمیز کردن ریموت کنترل

ابتدا هر دو سمت آن را با یک دستمال پاک کننده تمیز کنید. اگر دستمال مخصوص وسایل الکترونیک یا دستمال چندکاره در دسترس دارید، از آنها استفاده کنید.

دور انگشت خود دستمال را بپیچید و با کمک ناخن  یا گوش پاکن فرورفتگی ها، خطوط و گوشه های دکمه های ریموت کنترل را تمیز کرده سپس در دمای اتاق گذاشته تا در هوای خانه خشک شود.

 

تمیز کردن بلندگوها

اگر پارچه یا فومی که روی بلندگوی تان کشیده شده، جداشدنی است (دفترچه راهنما را مطالعه کنید) آن را جدا کرده و دو سمتش را با جاروبرقی تمیز کنید تا غبار، پرز و موی حیوان خانگی تان که به سطح بلندگو چسبیده، پاک شود.

اگر پوشش بلندگو را نمی توانید جدا کنید، از روی پوشش آن را جاروبرقی بکشید یا از رول های چسبناکی که برای از بین بردن پرز روی لباس و پارچه کاربرد دارد، استفاده کنید.

همچنین  می توان با جوراب شلواری های قدیمی هم می توان پرزها را از بین برد. برای بلندگوهایی که سطحی سخت و مانند مانیتور دارند، از یک دستمال میکروفایبر مرطوب و بدون پرز استفاده کرده و سپس سطح بلندگو را خشک کنید.

همان‌طور که می‌ دانید نمایشگرهای امروزی بسیار پیشرفته شده‌اند. تصاویر به مراتب شفافی را در اختیار شما قرار می‌دهند، زمان پاسخگویی در آنها بسیار سریع است و از وضوح کیفیت بسیار بالایی نیز پشتیبانی می‌کنند. این

 

 

از این کارها پرهیز کنید

1‌ـ‌ هرگز مایع تمیزکننده را مستقیما به صفحه اسپری نکنید.
2‌ـ‌ هرگز از الکل یا محلول‌های آمونیاکی استفاده نکنید.

3‌ـ‌ هرگز از حوله‌های کاغذی آشپزخانه و دستمال‌های چندمنظوره استفاده نکنید.

نحوه نگهداری و نظافت تلویزیون ها

متاسفانه موارد بسیار زیادی مشاهده شده است که با انتشار چنین مطالبی برخی خوانندگان اصرار می‌ کنند که فعالیت‌ های ذکر شده را ماه‌ها و سال‌هاست انجام می‌دهند و با هیچ مشکلی نیز مواجه نشده‌اند!

در پاسخ به این عزیزان باید یادآور شویم ممکن است شما خوش‌شانس بوده باشید و تا به ‌حال این آتش دامن شما را نگرفته باشد، اما این خوش شانسی دلیل نمی ‌شود تا کار اشتباه را به دیگران نیز توصیه کنیم یا آنها را از انجام آن منع نکنیم!